Friday, August 31, 2007

the real world #3

- niste fete au fost violate de nasul lui banel nicolita, dar e ceva mai complicat de atat.

"O studenta de 21 de ani din Onesti si prietena acesteia sustin ca au fost violate, la interval de o luna, in apartamentul detinut la Braila de catre fotbalistul Stelei, Banel Nicolita, si, ulterior, intr-un alt apartament, din Bucuresti, inchiriat de catre internationalul roman."

Deci cum adica au fost violate la inteval de o luna, o data in braila si o data in bucuresti? Ce violator versatil.

Da, deci aparent, nasu lu banel a violat-o pe prietena tipei asteia da' ei i s-a parut ok drept care s-a intalnit in continuare cu banel si la un moment dat a ajuns in casa nasului si a fost si ea violata. Si de fapt "dar m-a fortat sa fac sex oral cu el.". A-hem. Oricum, victima #1 relateaza:

"Are un tablou mare cu el, unul mai mic cu nationala, o plasma, doua fotolii in camera unde am fost eu violata si mai multe trofee. Are si un maimutoi acolo si e zugravit cu portocaliu?"

Are un maimutoi deci si e zugravit portocaliu.

Si cand a aflat Banel, om serios: "Mi-a zis sa nu pun la suflet, ca Gigi e un baiat bun!"

Au ales sa nu se duca la politie ca poate patesc ceva.

- dansatoarea Jasmine a avut un accident rutier grav

Care dansatoare Jasmine? Jasmine nu era "star" porno? Sau e alta Jasmine?

- Naomi Campbell l-a intampinat pe Nelson Mandela cu sfarcurile inainte

Accident de garderoba. Dupa cateva minute in care toata lumea se holba la sanii ei in loc sa se holbeze la Nelson Mandela, si-a dat si ea seama de problema.

- "Un baiat si o fetita de 11, respectiv 13 ani, din localitatea Nicolae Balcescu, judetul Constanta, au dat, ieri seara, o spargere la primaria din localitate"... "Chiar cand se pregateau sa plece, dupa ce-si umplusera buzunarele cu pixuri si stilouri, cei doi au fost prinsi in flagrant de politisti"

Ce copii prosti.

happy endings


Happy Endings se numesc masajele cu un final satisfacator, eliberator. Si sunt prestate de mexicani mustaciosi, slinosi si libidinosi.

"The baby is cute and shit, you know, like puppies". Filmul e facut pe modelul Short Cuts, Magnolia etc. o gramada de personaje care par ca n-au nimic in comun dar care pana la sfarsit se intersecteaza in lumea asta mica in care traim. E o incursiune in interactiunile umane de tot felul cu niste actori foarte misto si cu cea mai urata acrita din lume - Laura Dern. Cred ca gura mai mare are doar PJ Harvey, desi n-as paria. Dar as da bani ca sa vad un concurs intre ele doua sa vad care deschide gura mai mult. Presupun ca e si asta o calitate intr-un fel dubios. Unul dintre personajele principale e Lisa Kudrow, care mie mi se pare ca joaca in fiecare film rolul de Phoebe din Friends, la fel de spasmatica, doar ca tot timpul temperata, la jumatate de masura, dar e bine pentru ca aici i se potriveste jocul asta, pt ca e o tipa foarte foarte mediocra - minus faptul ca s-a culcat cu frate-su vitreg si-a facut un copil cu el.

Oricum, pe un fond muzical aproape constant, filmul isi arata personajele in unele din cele mai intime situatii (din punct de vedere emotional) si sunt distruse doar ca sa fie reconstruite din nou. Inspira prin chestia asta la fel cum inspira Little Miss Sunshine acum un an sau cand a aparut. In ciuda faptului ca sunt o gramada de oameni disfunctionali, este un happy end in masura in care viata poate oferi asa ceva. Dupa toate nenorocirile din film te simti mai bine in legatura cu tine, e uplifting in felul asta. Si mai ales, propune teoria ca oamenii nu cauta elementul social in cele mai fericite momente, ci, dimpotriva, in cele mai nasoale, ceea ce e perfect viabil. In rest, soundtrack-ul e in mare Calexico, ceea ce e intotdeauna bine, si peste ei niste dialoguri intotdeauna bune, amuzante sau intepatoare dupa situatie. Si-n plus, se risca cu niste adnotari care impart ecranul in doua si-ti spun diverse chestii despre personaje si ii iese in mod surprinzator. Nu e in nici un moment deranjant. Voi da o mostra:
"
When you're a gay man it's hard to feel bad about yourself when a urologist says "Yeah. I pick you".

Si din nou am mult mai putine cuvinte de spus despre un film care mi-a placut foarte mult, decat unul pe care l-am urat, ceea ce e perturbant, normal la un anumit nivel, dar nu bine.

teenage bullshit



Tocmai am vazut un film foarte bun drept care aparent mi-e mai greu sa fac misto de filmul asta decat mi-ar fi fost in mod normal. Sunt un sensibil, dar imi voi da silinta.

Eu am obiceiul asta de a lua filme pe care nu le-as vedea niciodata intr-o sala de cinema, n-as face nici un efort in sensul asta, dar uneori, cand sunt plictisit sau intr-o stare care nu permite nici un fel de efort mental, le vad. In general sunt teen movies sau diverse filme ale caror trailere le-am vazut si m-au binedispus intr-un fel foarte nesolicitant. Majoritatea filmelor astora sunt inofensive, proaste sau decente - cum era primul film despre care am scris pe blogul asta, Accepted. Pretty Persuasion nu este unul dintre ele.

Majoritatea oamenilor incearca sa kill two birds with one stone, Chuck Norris reuseste sa kill two stones with one bird, dar filmul asta incearca sa kill two stones with two birds, ceea ce, daca te gandesti, este profund profund gresit. Aceasta scarba mica a industriei cinema americane, Evan Rachel Wood, joaca aici o pustoaica de 15 ani in conditiile in care ea avea 18 la momentul filmarilor - si diferenta intre varste e uriasa - si in conditiile in care jucase inainte in filmul Thirteen unde avea, da, 13 ani, la varsta de 16 - unde diferenta intre varste e si mai mare. Parerea mea e ca Hollywood-ul poarte cel putin juma de vina pentru modul in care se imbraca si se poarta adolescentele pre si postpubescente din ziua de azi, incluzand cele 15 kile de machiaj purtat care le vor face la 30 de ani sa arate de parca-s moarte. Adica toata chestia asta e pur si simplu trista, iar Evan Rachel Wood merita o foarte mare muie. Dar mergand mai departe.

Voi incerca sa explic treaba cu pietrele si pasarile. Filmul asta incearca sa fie un soi de Napoleon Dynamite cu fete fara valori morale, sa zicem, da' nu are curajul sa se bage cu totul in chestia asta, drept care-si lasa o portita de iesire in fiecare situatie. E, indecizia asta face ca dialogurile la modul asta, care-s oricum riscante, sa rateze din cand in cand, ceea ce e destul cat sa futa tot restul dialogurilor. Deci din punctul asta de vedere, filmul e un mare rateu. Apoi, personajul care corespunde tipului mic si mexican sau ce ma-sa era din Napoleon Dynamite - si nu mai stiu pentru ca mi se pare un film absolut infect si nu am facut nici cel mai mic efort sa tin minte chestii din-astea triviale din el - e o araba mica si foarte inocenta care nu stie ca exista pe lumea asta homosexuali sau sex anal. Dar daca in Napoleon Dynamite ignoranta tipului aluia mic pretindea sa fie amuzanta, araboaica de aici e pur si simplu proasta - si nu la un mod catusi de putin amuzant. Deci si din punctul asta de vedere, filmul e, iar, un rateu.

Pe la jumatatea filmului, regizorul s-a decis sa faca un artificiu narativ (deosebit de redundant) si sa sara cu doua luni inainte in timp pentru ca apoi, la sfarsit, sa se intoarca. Singura explicatie pentru chestia asta pe care am putut s-o gasesc eu e ca tipul era prea incompetent ca sa construiasca un arc narativ, pentru ca povestea, luata cronologic, e liniara si simpla, drept care, probabil, domnu' observandu-si propria incompetenta a cautat un mod de a se salva si a reusit sa futa filmul si mai tare. Si si din punctul asta de vedere filmul e un mare rateu.

Acum, tarfa aia mica si nenorocita pe numele ei Evan Rachel Wood nu e nici o milionime din tipa seducatoare care ar trebui sa fie pe ecran, e o scarna mica si urata care ar trebui aneantizata instant cu un aparat electrocasnic preferabil. Si filmul, pe langa faptu ca incearca sa ne-o vanda ca pe un soi de femme fatale, la sfarsit ne arata si ca ea era de fapt agentul punitiv in aceasta gloata de oameni prosti care si-o meritau pentru ca erau atat de prosti. Muie si siktir.

Am tot scris alea cu "din punctul asta de vedere filmul e un rateu" ca aveam impresia ca am ceva bun de spus despre filmul asta. Ei bine, se pare ca n-am. Nimic care ar putea sa salveze filmul, oricum, dar e un James Woods monumental aici care e un soi de Robert De Niro jucand personaju lui Oliver Platt din Huff. Si e o scena senzationala pe la inceputurile filmului la masa cand el are un monolog genial, dar dupa aia se arunca cu atat noroi peste tot ca uiti.

Teen movie-urile astea pe care le vad in regimul asta de cele mai multe ori ma relaxeaza, uneori ma amuza, rareori ma surprind, niciodata, insa, nu am gasit unul care sa ma enerveze si sa ma scarbeasca in halul asta ca rahatul asta pre(ten)tios.

Voiam sa scriu aici si de celalalt film da' o sa fac alt post ca nu vreau sa fie in vecinatatea astuia. Si de fapt nici n-o sa-l pun la labelul de filme, o sa-i fac un label propriu potrivit pentru micul jeg care e.

Tuesday, August 28, 2007

playlist 101 #002

We might die from medication, but we sure killed all the pain
But what was normal in the evening, by the morning seems insane.

--------

I was going to let you down
I was kidding myself
Oh how I paid for past mistakes
how blessed is the flesh that breaks

----------------

You're so sudden and sweet
All legs, knuckle, knees
Head's blown clean off
Your mouth's paid off

-----------

I've slept for two days
I've bathed in nothing but sweat
And I've made hallways scenes for things to regret.
My friends they come.
And the lines they go by

--------------------

I know its gonna make it better
Just know its gonna make it better
We can hold the light of grace
Instead we flake and choose to lose

------------

In the evening it gets better,
and she thinks how it's not right,
that someone so stupid,
can so easily screw up your life.

-

Monday, August 27, 2007

the green world


Un Stephen King unde horror-ul este dat in schimbul emotionalului si e foarte interesant sa vezi ce poate sa faca King in directia asta si dupa ce vezi filmul (sau citesti cartea, nu stiu) e coplesitor.

Tom Hanks cu David Morse si altii sunt gardienii unui corp de celule unde sunt adusi oamenii condamnati la scaunul electric, unde se parcurge the green mile (ultimul drum al condamnatului se numeste the last mile - podeaua era verde - recte, the green mile). Si acolo ajunge John Coffey, care aparent omorase doua fete. Pesemne ca e foarte buna cartea, pentru ca filmul e construit perfect pentru ce vrea sa-ti livreze, are trei ore si in prima ora, Coffey, personajul principal, sa zicem, apare foarte putin. Se dozeaza actiunea foarte bine, ti se da cu lingurita, te introduce in lumea in care traiesc ei pentru a reusi sa-ti transmita ideea de Iisusul King Kong fara sa para penibil. Practic, la cat de meticulos iti construieste pana la momentele culminante, ai putea sa inghiti orice si sa ti se para ok. Niste trademark-uri King sunt aici, dar mult mai discrete, focul e si el aici si a facut o axa pe culoarul cu celule, de la Coffey - inger, prin Michael Jeter, omul simplu si in final raul - Sam Rockwell.

Se contureaza niste personaje care tin filmul in carca majoritatea timpului, de la familistul Tom Hanks la pustiul care inca invata - Barry Pepper si Darabont (regizorul) studiaza si exploateaza foarte bine reflectiile a tot ce se intampla in blocul ala de celule pe fetele respectivilor. Si asa reuseste sa-si tina filmul de 188 de minute fara calatorii cu inele sau maimute uriase. E, de departe, cel mai emotionant King pentru ca, da, it wasn't the airplanes...

some get eaten some get bitten


Am vazut azi resident evil 2, ieri, sau candva zilele trecute, l-am vazut pe primul. Despre primul nu am foarte multe de spus, e ok, da' nu se compara cu al doilea, care e un festin atat vizual cat si conceptual. Zombii prinsi in Hive in primu RE au scapat in Racoon City si au muscat ce-au apucat pana s-a sigilat orasul (de cand am vazut Simpsons The Movie tot dau peste chestia asta, in comics-ul Girls si aici, unde, ce-i drept, nu e chiar ca in simpsons da' oricum) si s-a dezlantuit project nemesis in scopuri de distrare a maselor, sa zicem. Eu nu ma omor dupa Mila Jovovich decat in Fifth Element unde e minunata, asa ca mai mult m-am uitat la tipa sexoasa #2 din film, Sienna Guillory adica Valentine. Si foarte mult m-a distrat ideea asta ca aveai de ales intre a fi muscat si a te transforma intr-un zombie, intre a fi mancat de zombie, fara speranta de transformare sau, cea mai luxoasa solutie, sa-ti tragi un glont in cap.

Sunday, August 26, 2007

the real world #2

stiri:

- miss bikini si-a spart dintii

Nicoleta Macarencu a incercat sa sara intr-o piscina, a alunecat si s-a lovit in gura.

- mazare se harjoneste cu doua femei

Primarul Constantei a fost surprins de paparazzi Umbra facand schimb de ADN cu o bruneta, desi era flancat in acelasi timp si de o blonda

- Giulgiul Madonnei

"Daca pana nu demult realizarea unor f o t o g r a f i i compromitatoare cu vedeta americana stabilita in Anglia nu era un lucru tocmai dificil, acum paparazzi au avut de tras mai multe zile pentru a putea sa surprinda in imagini sanii vedetei.
Sani bine cotati" La bursa, probabil.

- "Imoral!

Surprins in timp ce-si pregatea finalizarea unei actiuni nocturne cu doua superbe domnisoare, George Copos le-a dat jos din masina pe insotitoarele sale si i-a acuzat pe paparazzi ca i-au stricat intalnirea

Copos era binedispus si serios parfumat, afisand o atitudine total diferita de aceea aratata colaboratorilor sai. S-a intret inut cateva minute cu fetitele, dupa care le-a invitat in masina sa, pe ambele"

-Adrian Nastase este un pederast

http://www.umbraonline.ro/paparazzi6/Adrian-Nastase-este-pederast


Atat deocamdata. Poate pun mai incolo topul vedetelor cu silicoane declarate sau nu. Aparent se declara averile si silicoanele. Poke

 

Free Blog Counter