Wednesday, September 26, 2007

porumbei, orbi si cozi

Azi a trebuit sa stau la coada ca sa merg. Credeam ca pana acum stiu majoritatea cozilor care se pot forma si in ce circumstante, dar pana acum nu cred ca am stat, chiar, la coada ca sa merg inainte. Si mergand in coada am trecut pe langa un tip din brasov/hunedoara/targu mures pe care l-am cunoscut odata si care n-avea ce sa caute in bucuresti si ma gandesc ca daca sansele sa te intalnesti cu oameni cunoscuti pe strazile bucurestiului sunt mici, care sunt sansele sa te intalnesti cu oameni cunoscuti din alte orase pe strazile bucurestiului. Pesemne ca foarte mici.

Azi am facut misto de un copil orb si ma simt foarte vinovat. Nu stiam ca e orb, credeam ca-i prost. Bine, el nu m-a auzit, desi nu stii niciodata cu oamenii astia orbi cand te aud si cand nu. Ma gandesc ca exista, in domeniul parului, taramuri stilistice neatinse de nimeni pana acum pentru ca daca orbii, sau oamenii care nu vad, sau oamenii fara capacitati vizuale, sau care dracu o fi termenul politically correct pentru ei zilele astea, nu au nevoie de ochi, atunci pot sa aiba par peste ochi, cum are rasa aia de caini draguta. Si nu am vazut niciodata un orb cu par peste ochi, ca lumea. Sa arate ca fetele din horrourile asiatice. Ma intreb cand o sa incerce cineva si chestia asta.

Si ma rog, apropo de imbecilii care au tot fost la stiri si prin ziare care bateau pisica aia, marturisesc ca si eu cand eram mic am tras cu un cornet cu bold intr-un porumbel (sau mai multi) si a(u) murit. Acum ma simt destul de vinovat, dar eram foarte prost pe vremea aia. Si foarte mic. Si specialistii spun ca chestia cu violenta fata de pisici la copii e o chestie de sexualitate. Parerea mea e ca sunt niste retardati (copiii).

Tuesday, September 25, 2007

Freeze

Un filmulet dragut facut de un prieten pe care incerc sa-l conving sa cante pt ca are o voce stuart staples-iana foarte misto.

Monday, September 24, 2007

stomach in, chest out

Azi e luni si m-am trezit la 6.30 dimineata si inca sunt functional. Nu stiu exact cum reusesc sa ascult in fiecare luni pulp - monday morning, e ceva complet nepremeditat, insa se intampla aproape in fiecare luni. Bine, ce-i drept, nu m-am trezit la 6.30. Ceasul era pus la 6.30 da' cand a inceput sa sune alarma eu am visat ca unii imi canta in concert soneria aia nenorocita. Drept care m-am trezit abia pe la al doilea snooze, pe la 6.45. Si in timp record, fara nici macar sa ma grabesc, la 6.54 eram afara din casa.

La 7.20 eram la Coltea la spital unde nu stiu exact ce cautam pentru ca stiam exact ce-o sa-mi zica doctorul ala. Si asta mi-am dat seama abia cand am ajuns in cabinet. Bine, m-am intalnit cu doua prietene acolo care se operau de apendicita, deci it's all good. Ce zic toti doctorii e ca, pentru a scapa de toate cacaturile pe care le am la stomac, tre sa ma las de fumat, de baut, de mancat jdemii de chestii, de mancat jdemii de chestii cu grasimi si eu am auzit toate chestiile astea de jdemii de ori. Speram ca doctorul asta o sa-mi zica "Nu! Fumeaza! E bine pentru stomac". Ei bine, nu. Drept care trebuie acum sa ma las de fumat, in ciuda faptului ca fumez in timp ce scriu chestiile astea. Intai o sa incerc metoda mea de lasat, o sa fumez doar cand scriu, pentru ca asa m-am obisnuit, ceea ce inseamna ca probabil voi scrie mai mult. Si doamna doctor si-a dat seama de grupa mea de sange doar uitandu-se la mine dupa ce mi-am dat bluza jos, ceea ce mi s-a parut destul de spectaculos.

Dar in orice caz, dupa 4 ore petrecute pe holurile spitalului Coltea am ajuns la urmatoarea concluzie: oamenii care arata bine nu sunt bolnavi sau oamenii aratosi bolnavi nu vin in Coltea. Toate femeile paciente erau odioase si cand am ajuns la concluzia asta am inceput sa ma uit si la barbati ca m-am gandit ca nu se poate, poate doar femeile frumoase nu se imbolnavesc, da' aparent nici barbatii care arata decent nu se imbolnavesc. Toti pacientii erau urati, prosti, tarani. Nu stiu daca intai devii pacient si dupa aia urat, sau esti urat si deci esti pacient, dar eu clar nu-s intr-o situatie buna. In schimb, erau niste doctorite absolut superbe si niste studente la medicina si mai si. Deci doctorii arata bine, ceea ce mi se pare usor paradoxal.

Pana am terminat eu cu Coltea, se terminasera orele la scoala drept care m-am dus la dentist. Sunt o galeata de distractie. Si eu merg cu castile la dentist, niste casti de marime medie-mare, si mergand pe strada si ascultand Evidence al lui Marilyn Manson am impacientat o babuta din fata mea care s-a uitat de cateva ori in spate la mine si a decis ca nu e bine si s-a oprit si se uita in vitrina unui magazin inchis pana am trecut de ea si dupa aia si-a continuat drumul. In spatele meu.

Sunt de-a dreptul infricosator.

Friday, September 21, 2007

stuff

Am inceput scoala drept care acum presupun ca am o oaresicare ordine in viata. In ciuda faptului ca am facut doar vreo 5 ore saptamana asta, ca profesorii habar n-am pe unde sunt, si in rest am stat degeaba pe la liceu, sentimentu de inceput scoala e foarte acolo. Adica acum sunt ocupat. Dupa 3 luni de absolut stat degeaba, acum sunt gen "unde te duci? - la liceu" "maine am treaba" "maine ma trezesc de dimineata" lucruri de vazut & facut, in ciuda faptului ca nu fac nimic la scoala. E un sentiment de care-mi va fi scarba peste 10 zile da' deocamdata il savurez. Si o sa ma apuc si de scris pentru 1519 deci trebuie sa vad rahaturile care sunt acum la cinema. Si daca ma gandesc de fapt le-am vazut deja. Nu stiu cum.

Si am inceput sa ma uit la Prison Break la cat s-a vorbit despre el m-am urnit si eu si l-am downloadat. Mi se pare cel mai brain dead dintre toata gama asta noua de seriale. Si Dominic Purcel are cea mai lata fatza din istoria fetzelor late. Daca l-as vedea pe wide screen as intra in soc. Si tipu e cam de cacat asa, da' celalalt tip e misto. Serialul e catchy, chiar daca e imbecil, adica nu fac un efort ca sa-l vad, cum faceam cu heroes sau altele. Si cred ca dupa Daniel Johnston am dat un pic in sindromu stendhal, si de-asta n-am mai scris. Sau asa imi place mie sa cred.

Saturday, September 15, 2007

quickie

Haute Tension - E primul film (cred) care l-am vazut in varianta "English Dubbed Hybrid Version" care practic inseamna ca e dublat in mod samavolnic. Intr-o scena zice shit intr-alta se zice merde. Nici nu pot sa incep sa inteleg rostul acestei chestii deci nici nu voi incerca. In rest, un horror destul de dragut, care nu-si face tensiunea numai din sunete asa cum fac majoritatea in ziua de azi, da' am fost usor dezamagit de twist-ul care intelesesem ca e foarte bun si nu stiu ce. E cam banal si previzibil. Da' in rest foarte misto.

Spun - Ceva intre Crank si Requiem for a Dream cu umor imprumutat de la Wes Anderson si regie imprumutata pe alocuri de la Tony Scott, uneori x2, de multe ori on/off si toate chestiile astea imbinate dau un film dement. Mickey Rourke este la fel de cool ca intotdeauna si e o faza superba unde intr-un trip de-al lui Schwartzman, Rourke tine un discurs cu un steag american in spate care se termina apoteotic cu "Ask not what the pussy can do for you, but what you can do for the pussy".

Man About Town - Am avut o mare dilema daca merita sa vad un film cu Ben Affleck ca sa vad un film cu Rebbeca Romijn. Pe undeva a meritat, desi filmul asta e pur si simplu inutil. E foarte foarte foarte degeaba. Rebbeca Romijn e foarte buna, insa.

Lost and Delirious - Asta e un film despre o scoala - internat - numai cu fete (dar nu fete catolice) unde pesemne ca viata e grea. E un film scris prost si jucat prost facut de o imbecila care are impresia ca durerea se tipa. Si e cu Mischa Barton cand era ea mai micuta, dar la fel de urata si enervanta. Si joaca si prost. Bine, da' toti joaca prost aici. In afara de fata din poza, Jessica Pare, care e foarte buna. E o combinatie intre liv tyler (fatza) si Eva Green (sanii) ceea ce e tot ce ne-am putea dori de la umanitate. Si-n plus, filmu asta are cred cea mai proasta muzica pe care am auzit-o intr-un film in ultimu timp. E o chestie gen the young and the restless, drept care n-am rezistat sa ma uit la tot filmu cap coada, am scrolat pe unde a trebuit, da' chiar e insuportabil.

Thursday, September 13, 2007

the devil and daniel johnston

Alt documentar cu muzicieni nu foarte sanatosi. Asta are o abordare fix opusa lui "You're gonna miss me", ceea ce e minunat. Daniel Johnston e privit cu o admiratie autentica, nu e impuns cu batu sa vada cum reactioneaza nebunu. Ba regizoru e chiar un pic timid cu interviurile cu el, sunt foarte putine, cu el in prezent, in rest foloseste foarte mult casetele pe care si le tot inregistra el care erau un soi de jurnal audio. Oricum, Daniel Johnston este unul dintre cei mai underrated genii in materie de muzica. Uneori nu canta foarte bine, da' ce scrie, in materie de muzica si versuri e monumental. Si si cand canta bine te pui in genunchi si zici multumesc Daniel Johnston. Tipu nu a facut niciodata vreun efort in a-si face marketing, minus o vizita la o emisiune MTV unde a aparut pur si simplu, cand lumea inca nu stia de el. Si dupa aia casetele lui au circulat din mana-n mana. Si dupa aia a inceput Kurt Cobain sa poarte tricou cu Hi How Are You si etc. a capatat o oaresicare notorietate in business, da' niciodata mainstream. Si prin 2004 s-a facut un cover album dupa piesele lui numit The Late Great Daniel Johnston si Tom Waits are o interpretare foarte... cabaret-psihedelica, asa. E o poveste foarte cinematografica, asta a lui, incepand cu dragostea vietii lui cu care n-a fost niciodata si terminandu-se cu internarile lui repetate in spital. Si ma bucur foarte tare ca s-a facut un film bun despre el.

Death Scream
Having dreams about you
I want to scream about you
I’m having dreams about you
I want to scream about you

Everything you’ve done
You were the girl who seemed to own the world
Everything was about you

I took a chance to call you my own
I didn’t know a thing about you
I though you could love
What a fool I was

It was going on
I was just singing my songs
There was something mad about you

I took it wrong
You liked my song
Why couldn’t I have you

A crazy dream you done me wrong
You left me long
I couldn’t stand a chance with out you
You said that love was dead and in my head
I just couldn’t believe it

And on the phone you said
You never knew me at all
You never knew me at all

I thought there was love
What a fool I was

And everything was in hyper-jinx
Just like an old time movie

You don’t understand
Can’t comprehend

I guess it doesn’t really matter
And every dream a nightmare
And nothing really matters

I thought I was Loved
What a fool I was

Having dreams about you
Having dreams about you
Having dreams about you
Having dreams about you

limba lui shakespeare

si traducerile in limba autohtona

incepem cu clasicul "everyone knows the sock rule" - "toata lumea stie ca sosetele domnesc" - primatv

asshole - gauristo - pc-u meu

"i thought you were gonna knee me in the nuts" - credeam ca o sa ma pui in genunchi pe coji de nuci - hbo

 

Free Blog Counter