Sunday, December 30, 2007

A Christmas Story

Nicu urca incet pe scarile blocului. Isi scoate cheile si pipaie care din cele doua chei de pe breloc are o forma triunghiulara si cu cealalta mana pipaie usa sa gaseasca broasca. Reuseste sa intre in casa goala care-l astepta, luminata doar de un brad in coltul sufrageriei pe care o vede cum intra pe usa. Isi baga cheile in buzunar si se aseaza pe fotoliu. Se uita la camera umpluta de bradul care lumineaza lucrurile care au renuntat de mult la speranta de a fi iluminate, dar le da contur cu o lumina calda si nesimtita. Incearca cu toate puterile sa inteleaga cum de lumea continua sa existe, de ce nu s-a oprit totul. Nu intelege cum ar putea sa mearga totul in continuare, cum bradul nu e stins si cum oamenii inca mai vorbesc. Se gandeste ca poate daca s-ar fi dat jos cu o statie inainte din tramvai, daca si-ar fi inchis mobilul atunci sau daca nu ar fi avut semnal. Se gandeste ca poate daca ar fi fost la munte poate acum faptul ca lumea inca mai misca in jurul lui ar fi avut un oaresicare sens. Acum nu mai poate sa inteleaga. Bradul lumineaza cu obstinatie si Nicu e acum mai fotosensibil ca niciodata drept care se ridica si-si arunca geaca pe jos merge pe intuneric spre baie si da drumul la apa sa umple cada tinand mana in dreptul ei sperand cu tot sufletul ca va deveni un pic mai calda si un pic mai calda pana ar ajunge la punctul in care ar putea sa se scufunde in ea. Poate un pic mai calda. Poate destul de calda cat sa nu mai simta lumina din jurul lui, poate destul de calda cat lucrurile sa capete sens. Se intoarce si se duce prin bucatarie refuzand sa se uite la brad. Se intreaba de ce totusi nu inchide luminile bradului si raspunsul ii apare in cap inainte ca intrebarea sa-si gaseassca sfarsit. Daca ar inchide luminile acum, nu le-ar mai aprinde niciodata. Se intoarce in baie unde intuieste ca s-a umplut cam un sfert din cada pentru ca nu-si permite sa aprinda lumina. Se dezbraca si intra in cada care-i cuprinde cam jumatate din corp si asteapta momentul in care cada va fi plina si va putea sa inchida apa pentru ca poate atunci va fi liniste. Se intinde si opreste apa si acum totul pare destul de inert cat sa-si perceapa gandurile acum in miscare browniana in capul lui. Se apuca de nas si intra sub apa, picioarele nu-i mai incap in cada, sunt pe afara si gandurile incep sa para undeva mai departe, le aude si renunta sa le desluseasca. Un minut. Are un minut sa stea sub apa unde cele cinci simturi ii sunt subjugate de masa de apa care incepe sa se raceasca. I-ar fi placut sa aiba un new york minute sub apa. Dupa a patra scufundare, dupa patru minute, incepe sa auda voci sub apa, voci care-i penetreaza sanctuarul nou gasit, chiar si pentru patru minute, voci care-l forteaza sa ia in considerare ca ele ar putea capata inteles doar acolo, sub apa, sau poate sunt voci de la televizorul din camera alaturata pe care nu l-a aprins el. Isi ridica capul din apa si nu mai aude vocile si se gandeste ca e mai probabil sa fie televizorul pe care nu l-a aprins el si care acum se incapataneaza sa taca decat ca in cada lui sunt sirenele din harry potter. Apa acum e rece si e deja momentul sa scoata dopul de la cada si sa astepte sa se scurga apa. Pe masura ce ramane dezgolit in cada se uita la pielea acum afisata si o vede cum tremura, dar nu simte ceea ce il amuza. Se gandeste cu jind la confortul la care tocmai a renuntat si i se pare, in fond, o decizie logica pentru ca ii era frig, dar nu ar fi vrut sa scoata dopul. Se gandeste ca daca ar fi fost alt om, apa care se scurge acum ar fi fost rosie. Apa s-a scurs acum si se gaseste intr-o cada goala, dar nu mai simte frigul. Se ridica si incepe sa se clateasca cu dusul. Cei mai norocosi dintre noi nu trebuie sa astepte sa se scurga apa, dar Nicu nu este un om norocos.

Tuesday, December 11, 2007

Return of le movies!

Am ajuns la concluzia foarte trista ca eu in octombrie si-n noiembrie nu m-am uitat cam deloc la filme. M-am uitat doar la That 70s show atunci cand aveam chef sa ma uit la ceva, si-n rest nimic. Drept care am reintrat in forta, dupa cum urmeaza.

American Gangster - Vazut la Patria 4:3 (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) si Stereo. Pai futu-va-n gura de retardati, nici de atat nu sunteti in stare? Proiectionistu ala e destul de retardat incat nu poate sa bifeze si restu de 50% din slujba lui, pe langa ridicatu rolei de film pusul rolei de film in proiector? In fine, starea asta de enervare a persistat pe toata durata filmului, nu e una din chestiile alea la care daca te uiti destul de mult nu o mai observi, pentru ca, SURPRICE!, handicapatilor, daca proiectezi un film 16:9 in 4:3 o sa vezi cum ii bate-n cap cu microfonu' sunetistu lu russel crowe respectiv denzel washington la fiecare scena. Si pe cuvantu meu ca nu poti transmite magia craciunului in compania unui gangster cand i se balangane un microfon pe deasupra capului. As vrea sa-i acord o a doua sansa filmului astuia, pentru ca se prea poate ca o bucatica din viziunea mea asupra filmului astuia sa fi suferit in urma conditiilor in care l-am vazut (poate nu m-ar fi deranjat chiar atat de tare daca nu era microfonu tot timpu acolo), dar mi-e teama ca nu voi putea sa fac asta pentru ca filmul are 2h40 iar eu nu am atata rabdare. Problema e ca e un soi de Heat fara coaie. In ciuda faptului ca ii contureaza personajul lui Denzel Washington destul de misto si exista un moment deosebit de coios la un moment dat in care domnu gangster il executa pe potentialul rival in plin public dar care este stricat de un moment deosebit de cliseistic-uite-te-la-mine-ce-super-smecher-cool-sunt in care se intoarce la masa isi aseaza servetul si zice "what was i saying?" si-mi amintesc sperand din tot sufletul cand ma uitam la el cum merge cu pasi mici pe trotuarul ala indreptandu-se inapoi spre restaurant ca nu o sa spuna asta. Si a spus-o. Si de-acolo filmul se desumfla. Russel Crowe e deosebit de sters. Nu face nimic. Decat sa alerge ca un bulldog intr-o scena foarte foarte ridicola. Russel Crowe nu ar trebui filmat in deplina-i forma. Nu cand alearga. Oricum, acum serios, pare sa se fi intamplat aici un transfer de energie intre Crowe si Washington ca cel din urma e acum cel cu furia oarba caracteristica Crowe-ului imberb pe cand el devine mai mult decor. Un personaj pus acolo doar ca sa fie-n antiteza cu gangsterul. Si acest clash of the titans anuntat si-n trailer si pe poster si peste tot nu exista. Si de fapt din punct de vedere narativ cu totul filmul este destul de plat, ceea ce e deosebit de dezamagitor la Scott-ul mai in varsta.

Funny Games - This is hardcore asa cum ar zice Jarvis Cocker. Doi vecini, baieti, tineri intra peste o familie in casa si se joaca "funny games" cu ei. Eseul lui Haneke despre violenta in care-si exprima dezgustul visceral fata de ea, un film pumn in stomac care te face complice la brutalitatea suferita de familia vizata spargand 4th wall-ul in repetate randuri. Si dupa vreo ora de persecutii, cand cei doi par sa fi plecat, exista o scena one-take de 10 minute in care Haneke-si lasa filmul sa sangereze, poate mai distrugatoare ca toate perversitatile petrecute inainte. E la categoria de filme pe care n-ai cum sa le placi pentru ca loveste fix in tine, tu esti tinta si nu are nici cea mai mica ezitare in a-ti arata asta, si o simti pe pielea ta. Americanii au zis si ei sa faca remake la asta drept care Haneke a zis ca-l face el drept care va fi un remake shot by shot cu Naomi Watts si Tim Roth. Pana si casa e exact la fel.

December Boys - Bine, nu mi-e foarte clar de ce am vazut filmul asta, e un film cu Daniel Radcliffe in care n-are o bagheta, e orfan si se fute-n-tr-o pestera. L-am vazut in doua sesiuni la distanta de o zi una de cealalta, pentru ca la un moment dat m-am plictisit si aveam alte chestii de facut. Presupun ca s-ar vrea un soi de Stand By Me mai linistit de secol 21 asa si ii iese un film mai linistit cu orfani care descopera ca de fapt nu vor sa fie adoptati pentru ca deja sunt intr-o familie. Reuseste sa fie mult mai putin scarbos decat suna, deci e oaresicum ok.

#100

Cu ocazia aniversarii a 100 de posturi pun aceasta poza facuta de mine, pe numele ei, Happy.



Ah, pula, e al 100-lea post pe 2007 nu pe blog. Mai putin important dar fie.

Sunday, December 9, 2007

meet the world




Saturday, December 8, 2007

keywords #3

Hitchhiker's guide to my blog partea a treia

i know the hole in baby's head (cu asta ma mandresc)

decapitari (da, ok)

michael myersi (imi place foarte mult ideea ca cineva ar cauta pe google michael myersi)

shut in pula (and we have our winner! vreo femeie care nu vorbea limba engleza si voia sa vada probabil variantele occidentale la barbati impuscati in pula dupa ce, probabil, a cautat pe google impuscat in pula)

interviu cu lesbiene (din pacate n-avem)

comparatie plasma tv sau lsd tv? (deosebit de relevant semnul intrebarii de la sfarsit)

filmulete porno urofili (mda)

vedete surprinse imbracat indecent (COCK GOES WHERE?!)

redneck zombies sub (sub ce?)

fete surprinse facand caca (SURPRICE!!!)

ampute nu (varianta retardata la individu care a cautat amputee sex si a ajuns pe blogu meu)

Wednesday, December 5, 2007

stardust

Spre punerea pe coperta DVD-ului: Un basm auster ca un orgasm simulat al unei femei la menopauza.

E foarte foarte distractiv sa scrii chestii de genu asta.

Revenind la lucrurile serioase. Dupa ce-am revazut Haute Tension (idee proasta, filmu asta n-ar trebui vazut de 2 ori, n-are rost) am simtit nevoie de putina magie in viata mea, drept care am ajuns pe mainile lui Michelle Pfeiififiefier. Cam nasol pentru mine. Continuand cu analogiile distractive, filmul asta ar fi actorii care interpreteaza sunetele extazului in filmele porno cu muti in comparatie cu actorii care chiar se fut si chiar vorbesc. Deci, nu-i magie. Singura magie ar fi ca straluceste Claire Danes da' ala-i Avid. Si Iisuse Hristoase in ce hal a ajuns sa arate femeia asta. Nu stiu daca i-au pus prostethics (cum se zice in romana? prostetice? ar fi amuzant) sau a ajuns ea asa singurica sa arate ca si cum cineva a futut-o pe Cate Blanchett si dupa aia pe ea si le-a lasat pe amandoua insarcinate si dupa aia au unit fortat embrionii pe care dupa aia i-au divizat si a iesit versiunea asta atroce de Claire Danes care saraca pe vremurile in care colabora cu Baz Luhrmann arata si ea ok. O sa incerc sa revad The Neverending Story care mi-a placut mie mult in copilarie sa vad daca ala e the real deal sau nu. Eu sper sa da.

Tuesday, December 4, 2007

apropo de cinema

Am revazut Superman Returns si in timp ce mancam popcorn si ma jucam cu biluta mea plina de bilute de calmat nervii, ma gandeam ce text din-ala pseudocheesy de pus in trailere si pe copertile dvd-urilor i s-ar potrivi filmului lui Singer in limba romana si am ajuns la "O epopee feerica despre dualitatea omului" cu care sunt destul de fericit. Si momentu din film in care apare domnu Marlon Brando pe cristale si intreaba dom'soara enervanta "Can he hear us?" si Spacey zice "No, he's dead" scoate intodeauna un "uuuuuu" din mine.

Si apropo de chestii care scot un "uuuu" din mine, azi am fost in rooms si in baie un pisoar e montat pe un perete de sticla care da intr-o camera cu mese si se vede si printr-o parte si prin alta. Dar e mai mult uuuuuuuUU?

 

Free Blog Counter