Wednesday, February 18, 2009

back

from the future. it was a pretty sight

azi un nene a intrat in autobuz si avea un scaun in mana. speram sa faca ceea ce credeam eu c-o sa faca si a facut-o. L-a pus jos si s-a asezat pe el, am vrut sa-l aplaud

Saturday, October 25, 2008

quote

When I was 10 my entire family fucked me under the Christmas tree

Monday, October 20, 2008

back

hm a trecut o luna. m-am intors si e al dracului de bine aici. toti oamenii astia care injura romania si o pocesc in toate felurile ar trebui sa take a walk on the wild side mai cu seama ca am citit in ziar ca cum am fugit din anglia (limbii romane ii lipseste acest cuvant flee sau imi lipseste mie) le-a casunat pe alcool acum dupa ce nu mai aveai voie sa fumezi in nici un loc cu oaresicare acoperamant, acum au decis ca bebelusii reginei nu mai au voie sa joace jocuri de bautura in baruri pentru ca, cum alta, e rau. oricum, ma pis pe anglia woohooo

revening la lucruri importante, am inceput sa vad din dvd-urile acumulate acolo si am inceput cu, ce altceva, Starship Troopers


Si ce titlu minunat totusi. Extras-urile sunt minunate, paul verhoeven e dement, iar pe denise richards au pus-o sa faca o gramada de scene cazute la montaj care includeau denise richards se pupa cu casper van dien, denise richards se pupa cu rivalu lu casper van dien, denise richards isi are tata pipaita de casper van dien, denise richards este trista si in sutien si alte lucruri la care juisa paul verhoeven. pacat ca tipu a inceput s-o suga atat de tare acum. 90's - them were the times for him

in prezent am cea mai nasoala mahmureala care m-a lovit vreodata in ciuda faptului ca am baut chiar foarte putin, sunt realmente incapabil de a asculta muzica sau orice alt zgomot care provine din afara capului meu. jesus fucking christ

Saturday, September 20, 2008

scout niblett

ce-am auzit in concert



Scout Niblett - Nevada
Found at skreemr.com
Scout Niblett - Kiss
Found at skreemr.com

Thursday, September 18, 2008

review preview trecere-n revista

Mai sunt 4 zile pana la intoarcerea in romania si inca sper foarte tare sa revad batman la imax. Trebuie ca este ceva spectaculos. In orice caz, am vazut foarte putine filme aici, dar din cele care n-au venit in romania


rocknrolla - mie nu mi se pare nimic rusinos ca guy ritchie s-a intors la formula care l-a facut faimos si pe care o stapaneste cel mai bine - daca la asta se pricepe el. Deci a produs un nou lock stock aproape la fel de dement, cu mentiunea ca a lasat povestea in aer ca s-o continue ceea ce e un pic frustrant 

hellboy 2 - mie primul mi-a placut destul de mult, mi s-a parut o 
combinatie excelenta de radem glumim dar nu parasim incinta. in aceasta parte a doua mi se pare foarte dezechilibrat la capitolul asta, in sensul in care inainte hellboy glumea si hi hi hi ha ha ha but when push comes to shove era foarte tare. Aici parca o tin intr-o gluma continua, care gluma nu sta pe propriile-i picioare pentru ca nu are si pentru ca picioarele ei erau scenel de actiune cu coaie mari. Deci not funny 

pineapple express - FUNNY!!! Este excelent! Radeam si radeam si radeam in sala aia de cinema, pentru ca comedic timing-ul dintre seth rogen si celalalt este fix la fix. Nimeresc fiecare junkie joke si pluseaza si pluseaza si tot pluseaza pana la sfarsitul apoteotic flambat (adica cu foc) al filmului. E tot ce am sperat ca o sa fie 

Altele nu mi le mai amintesc. Oricum, astea erau preview. Iar in ultima saptamana mi s-au intamplat lucruri deosebit de culturale cum you only live in london once si anume am fost la Royal Opera House care pesemne ca este una din cele mai mari si mai smechere sali de opera; unde am vazut Don Giovanni care nu zic, e misto, dar as fi avut multe alte preferinta inaintea lui la capitolul opera. De asemenea este fascinant sa vezi mega burghezimea londrei venind la opera dand 170 de lire pe bilet. Ce este si mai fascinant, insa, este sa te duci tu roman in blugi pe langa domnii la costume scumpe, tu cu bilet de 10 lire fara loc si sa te asezi la pauza langa domnii si doamnele cu bilete de 300 de lire. Nu pot sa zic decat ca privirea lor este priceless. Altfel, spectacolul foarte spectaculos. 

Am auzit Four Seasons al lui Vivaldi intr-o biserica. Nu stiam ca sunetele se pot auzi atat de clar. Diseara vad Requiem-ul lui Mozart in acelasi loc. 

Am vazut Chicago care a fost cam la ce ma asteptam nici mai mult nici mai putin. O reprezentare in care toate fetele sunt imbracate mai mult sau mai putin in lenjerie neagra si chestii de plasa puse pe ele. Doar ca am avut o roxy de tot cacatul. A fost foarte misto insa ca orchestra era pe scena si ocazional facea si ea parte din spectacol, mai ales dirijorul care topaia in sus si-n jos si interactiona cu actorii. 

Si ajungem astfel la de departe cea mai frumoasa intamplare din toate cele culturale de mai sus si anume musical-ul Lion King pus in scena de Julie Taymor, regizoarea Titus si Frida si Across the Universe. Ma asteptam deci la un spectacol, dar uite ca limitele imaginatiei mele sunt limitate. E un basm vizual, e minunat ca cineva chiar poate sa-si ia toate culorile si formele pe care le vede in cap si sa le proiecteze pe scena fix asa ca un hocus pocus. Am incercat sa fac o poza cu mobilul la chestia asta si poate ca da o idee asa de curcubeul care se intampla in fata noastra. 


Monday, September 15, 2008

quote

ma uitam acum la special features-urile de la Usual Suspects si gabriel byrne pune ceva in cuvinte acolo foarte foarte frumos si foarte punct pe i. it goes like this: 


"They've turned American movies into McMovies. So that when the moviegoer gets his movie, it's like a hamburger. He doesn't want a piece of aubergine in there. He wants his onion, his tomato, his hamburger and his bun. He doesn't want the bun hard, he wants it soft and he wants it in two minutes" 

Special features-urile de la editia asta sunt... spectaculoase in continut.

Friday, September 12, 2008

matei apostolescu

romanian art!









 

Free Blog Counter